Obyvatelstvo

Indie je mnohonárodnostní stát. Se svou populací
1 131 043 000 je druhou nejlidnatější zemí světa a zároveň 7. největší, co se plchy týče. Hustota zalidnění dosahuje 344 ob. / km².


Největší je indoárijská skupina 72 % - Hindustánci, Bengálci, Gudžaráthové, Paňdžábci, Uríjci, Maráthové aj., následuje drávidská 25 % - Tamilové, Telugové a Kannadové, Malajámci aj., dále Mundové a horské skupiny v Himálaji. Obyvatelé vyznávají mnoho různých náboženství, přestože více než čtyři pětiny z nich jsou hinduisté. Lidé se v této zemi podle tradice rodí v sociálních vrstvách tzv. kastách, ze kterých není možné se běžnou cestou dostat. Náboženské složení: hinduismus 841 milionů obyvatel (81,9 %), islám 120 milionů obyvatel (11,7 %), křesťanství 31 milionů obyvatel (3 %), sikhismus 18 milionů obyvatel (1,7 %), buddhismus 8 milionů obyvatel (0,8 %), džinismus 4 miliony obyvatel (0,4 %). Čtvrtina obyvatel žije pod hranicí chudoby, tj. s denním příjmem menším než jeden americký dolar. Odhaduje se, že v příměstských slumech žije stále na 50 milionů lidí. Boj s chudobou znamená v podstatě jediné, vytvářet nová a nová pracovní místa. Jen pro udržení stavu musí Indie každoročně vytvořit deset milionů nových pracovních míst.Indie
Typická indická ulice
Rikša
Rikša - tradiční dopravní prostředek

Infrastruktura

Fungující odvětví infrastruktury, doprava, energetika, telekomunikace a městská infrastruktura jsou základními podmínkami k udržení a růstu hospodářství. Vývoj hospodářství a infrastruktury jsou v nerovnováze projevující se především nestabilními dodávkami energie. Indie má zastaralou a nedostatečnou infrastrukturou. Nedostatečná produkce elektrické energie a následná distribuce je hlavním nedostatkem. V některých oblastech se díky krádežím ztrácí až polovina energie. Další zajímavostí je, že Indie se může chlubit jako druhým největším výrobcem cementu na světě, což odráží stavební boom v zemi. Stavebnictví se podílí na celkovém hrubém domácím produktu jednou pětinou. Stavějí se budovy a dálnice. Vládní akční plán počítá s výstavbou dvou milionů bytů ročně.


Hlavní město: Nové Dillí
Rozloha: 3 287 590 km²
Počet obyvatel: 1 131 mil
Hustota osídlení: 344/km²
Jazyk: hindština, angličtina (úřední)
Prezident: Pratibha Pátilová
Měna: indická rupie

Japonsko
Partneři

Zdroj obrázků: wikipedia