Zemědělství

Zemědělství je hlavním sektorem indického hospodářství. Pěstování obilovin je v této zemi jedna z klíčových postavení, jde zejména o rýži.

Její význam byl podtržen i vyhlášením r. 2004 rokem rýže, neboť v samotné Asii 2 mld. lidí získávají 60 – 70 % energetického příjmu z rýže a jejích výrobků. Dalšími plodinami jsou. Čaj - Indie je největším světovým producentem a spotřebitelem čaje. Pěstuje se zde 27 % čaje na světě a představuje 13 % světového obchodu s čajem, přičemž čtvrtina čaje jde na export. Káva - Indie se podílí jenom 4 % na světovém obchodu, ale jedná se o speciální druhy silné kávy, která má dobré postavení na mezinárodních trzích, její produkce v posledních letech stagnovala a závisí značně na světových cenách. Přírodní kaučuk - Indie je třetí největší producent a čtvrtý největší spotřebitel kaučuku na světě. Pěstování ovoce, zeleniny a květin je taky důležitým přínosem, spočívá v intenzivnějším využití půdy a zlepšování ekonomických podmínek obyvatel venkova a zvyšování vývozu. Tento sektor představuje 28 % v celkovém HDP produkovaném zemědělstvím. Většina hospodářství je malá a pěstují se na nich potravinářské plodiny proso, pšenice a fazole. Dále se pěstuje mango, ořechy, juta, sezamová semínka a betelové ořechy. 62 % obyvatelstva se živí zemědělstvím. Mezi hlavní problémy zemědělství patří eroze půdy a rapidní snižování úrovní spodních vod. Indická vláda se snaží o rozvoj zaostalých oblastí země tak, že přenáší továrny do méně obydlených oblastí Indie.



Rýžové pole
Rýžové pole
tata nano
Tata Nano - nejlevnější vyráběný vůz na světě

Průmysl

Mezi největší obchodní partnery lze zařadit země USA, VB, Německo, Čínu, Belgii a mnoho dalších státu Evropy. Indie, i když se to nemusí zdát pravdivé, vlastní jaderný a kosmický výzkum. Mezi nejvýznamnější průmyslová odvětví Indie patří průmysl potravinářský, textilní, hutnický a strojírenský, chemický, kožedělní. Tradiční textilní průmysl je stále důležitý, významné místo má těžký průmysl. Průmysl se podílí na tvorbě HDP 1/4 a pracuje v něm asi 16% obyvatelstva. U Indie hraje hlavní roli domácí poptávka, Čína má naopak hospodářský růst založen primárně na poptávce ze zahraničí. Indie se řadí mezi nejrychleji se rozvíjející ekonomiky světa a společně s Čínou je považována za budoucí novou ekonomickou velmoc. Indická politická reprezentace z oblibou zdůrazňuje, že veškerého pokroku posledních let dosáhla Indie v prostředí stabilní demokracie a tržní ekonomiky.


Hlavní město: Nové Dillí
Rozloha: 3 287 590 km²
Počet obyvatel: 1 131 mil
Hustota osídlení: 344/km²
Jazyk: hindština, angličtina (úřední)
Prezident: Pratibha Pátilová
Měna: indická rupie

Japonsko
Partneři

Zdroj obrázků: wikipedia